– Lenore Dove, úgy szeretlek, mint a futótűz. Mindig. – Én is úgy szeretlek, mint a futótűz. Téged, és senki mást. Ahogy a libáim, én is egy életre választok párt. Sőt. Egy örökkévalóságra.
|
Ha elvesznek tőled mindent,
amit szerettél,
mi marad, amiért harcba szállnál?
Amikor felvirrad az Éhezők Viadala ötvenedik sorsolásának napja, Panem körzeteiben eluralkodik a rettegés. Ebben az évben kerül sor ugyanis a második Nagy Mészárlásra, amelyben a fiatalok szokásos létszámának kétszeresét sorsolják ki és ragadják el az otthonából.
Haymitch Abernathy a Tizenkettedik Körzetben igyekszik nem gondolni a veszélyre. Csak túl szeretne lenni a napon, és a délutánt azzal a lánnyal tölteni, akit szeret.
Amikor azonban elhangzik a neve, minden álma szilánkokra törik. Elszakítják a családjától és a szerelmétől, majd a Kapitóliumba szállítják három másik körzettársával együtt: egy kiskamasszal, aki szinte olyan számára, mintha a húga lenne, egy kényszeres esélyszámlálóval, és a város legbeképzeltebb lányával. Amikor pedig kezdetét veszi a Viadal, Haymitch ráébred, hogy eleve a vereség felé próbálják terelni. Viszont nem adja fel a harcot… és hamarosan azt akarja, hogy a küzdelme nagy hullámokat verjen a végzetes arénán kívül is.
Könyv információk:
Eredeti mű: Sunrise on the Reaping
Eredeti megjelenés éve: 2025
Agave Könyvek, Budapest, 2025
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635983391 · Fordította: Farkas Veronika Műfaj/zsáner: disztópia, sci-fi, Young Adult
|
Az éhezők viadala univerzum:
2. Futótűz
3. A kiválasztott
(befejezett trilógia)
(előzmények)
|
(Az értékeléshez olvass tovább! ⇩ ⬇ ⇩ ⬇ ⇩ )
Miért olvastam el?
Ez a regény az alaptrilógia alkoholista, mindenre tojó, totál kiábrándult mentorának, Haymitch Abernathy-nak a történetét meséli el, akiről igazából csak annyit lehet tudni, hogy azért iszik, mert a kapitólium az összes szerettét elvette. A Hogyan...?-ok és a Miért...?-ek ebben a történetben derülnek csak ki igazán!
A 12. körzet kiválasztottjairól…
Aztán egyszercsak felgyorsulnak az események és a Kapitólium felé tartó vonaton találjuk magunkat Haymitch és még három 12. körzeti gyerekkel... Louella egy fiatal, tündérbogyó teremtés, aki megingathatatlanul bízik a "kedvesében", Hay-ben. Wyatt egy zseni karakter, de nekem nem vált túl szimpatikussá vagy érdekessé. Ugyanakkor Maysilee, a "gazdag lány" abszolút a szívem csücske lett, ugyanis bevállalós, nagypofájú és rendkívül vagány figura, aki tudtában van annak, hogy nincs mit veszítenie, így a rémséges kísérőjüknek, Drusilla Sickle-nek is lazán beszólogat a divatérzéke kapcsán. Aztán szépen megismerkedünk néhány kapitóliumi jó- és rosszarccal, többek közt Plutarch, Beetee, Mags, Wiress és Effie is felbukkan a történetben, ahogy Snow elnök is - legnagyobb bánatunkra...
Szerintem…
Nos, engem tényleg teljesen össtetört lelkileg ez a történet... Miután befejeztem, és becsuktam, csak bámultam magam elé megbánva minden olyan pillanatot, amikor undorítónak tartottam Haymitch folyamatos ivászatát az alaptrilógiában. Mivel rossz tapasztalataim vannak az alkoholistákkal, így elég kevéssé tudom elfogadni az ivást megoldásnak tartó, folyton részeg karaktereket, de Haymitch külön kategóriává vált. Felnézek rá, hogy túlélte mindazt, ami vele történt. Igazából ez a regény végtelenül igazságtalan, és rávilágít mindenre, ami rossz Panemben, az Éhezők Viadala rendszerében, Snow elnök politikájában... Torokszorítóak a regény csavarjai, mindig képes volt az író egy újabb kegyetlen fordulattal meglepnie...
– És részben ez a mi nagy bajunk. Hogy azt gondoljuk, a dolgok elkerülhetetlenek. Nem hisszük, hogy lehetséges a változás. – Igazad lehet. Én akkor sem tudom elképzelni, hogy a nap ne kelne fel holnap. Lenore Dove két szemöldöke között megjelenik egy függőleges ránc, miközben a válaszát fogalmazza. – Te el tudnád képzelni, hogy egy aratás nélküli világban kel fel? – A születésnapomon semmiképpen. Akkor még soha nem maradt el az aratás.
|
A viadalról: Szívesen mondanám, hogy nincs új a nap alatt, de van... Az 50. viadal is más, mint a többi és nem csak azért, mert minden körzetből duplán válogatnak be gyerekeket. Ezúttal a főszereplő célja más, és az őt körülvevő kiválasztottak is mások. Nem szeretném lespoilerezni, hogy mi lesz Haymitch legfőbb célkitűzése az arénában, de azt el merem árulni, hogy az arénába kerülést megelőző kampányidőszakban egy fiatal zseni hatására mindenki összeszövetkezik a Hivatásos körzetek fiataljai ellen. Ampert egy érdekes és nagyon okos karakter, aki összetereli az intelligens, a túl fiatal, nem erőszakra termett körzetek kihúzottjait, és a szövetségüket teljesen nyíltan kezelik. Nagyon érdekes fordulat volt, és elég sok vicces helyzetet szült - például az interjús részeket imádtam olvasni!
Összességében
Totálisan összetörte a szívem, ugyanakkor tetszett. Nyilván nem egy szórakoztató irodalmi műremek, de voltak benne szerethető és humoros pillanatok is, ám a dráma hangsúlyosabb volt benne. Aki ismerte az előzményeket, tudta, hogy ez a történet fájni fog, hiszen Haymitch az Éhezők viadala világának a legmogorvább, leglelombozottabb alkoholistája - és nem titkolja, hogy megvan az oka a viselkedésének.
Ez a regény tele volt igazságtalan fordulattal, de mégis szerettem olvasni, mert mindig izgatta a fantáziám, hogy tudott Katnissék mentora ennyire lecsúszni. Jól megkaptam. (Azért azt javaslom, hogy olvasás közben fogyasszatok bátran csokit/macaront/bármit, mert kelleni fog a boldogsághormon.)
Kedvcsináló idézetek:
v
– Haymitch vagyok.
– Én pedig Lenore Dove.
– Dove, mint galamb?
– Nem. Dove, mint a szín.
– Az meg milyen szín?
– Galambszürke.
Ebbe kicsit beleszédültem, és azt hiszem, azóta sem tértem magamhoz. Lenore Dove nem sokkal később odaintett magához iskola után, és megmutatta a kifejezést egy szamárfüles értelmező szótárban. Galambszürke: a szürke meleg árnyalata, amibe egy kis lila vagy rózsaszín vegyül. Az ő színe. Az ő madara. Az ő neve.
v
– Imádom – csókolom meg hosszan és gyengéden.
– Téged meg úgy szeretlek, mint a futótűz.
A futótűz a covey-k szavajárása, de ez a mondás kettőnké. Lenore Dove általában elmosolyodik, ha meghallja, most azonban halálkomoly marad az arca.
– Én is téged.
v
– Tényleg? Aztán hogyan? Maga nem Játékmester. Még csak nem is stylist. Egy csapnivaló gardedám, aki szánalmasan csimpaszkodik Panem leghitványabb körzetébe.
Ez betalál. Drusilla arcán rettegés fut át, mielőtt összeszedné magát.
– Rád pedig gyötrelmes kínhalál vár.
Maysilee keserűen felnevet.
– Pontosan. Szóval miért kéne megválogatnom a szavaimat? Már ha nem győzök. De még akkor is, mit gondol, ki lesz népszerűbb? A második Negyedszázad győztese… vagy maga?
v
Aztán Panache vonaglik fel a színpadra, háromszor is megtorpanva, hogy bepózoljon és megfeszítse az izmait a közönség előtt.
– Panache az Egyes Körzetből! – mennydörgi Caesar, majd felteszi a kérdést: – Szóval, Panache, a nyilvánvaló erőforrásaidon túl milyen indokot tudsz még felhozni amellett, hogy a közönség téged támogasson?
– Azt, hogy én vagyok a legnagyobb, a leghúsosabb és a legjobb! – vágja ismét pózba magát a jelölt.
– Szavamra, úgy hangzik, mintha grillezéshez kellene alapanyagot választanunk! – szellemeskedik Caesar.
v v v v v
Éhezők Viadala / The Hunger Games Pinterest tábla
Sunrise on the Reaping a GoodReads-en.
v v v v v
Térjünk vissza Panembe, ugyanis Suzanne Collins ezúttal az 50. Éhezők Viadaláról, a második Nagy Mészárlásról mesél. Ezúttal sokunk kedvencének, Haymitch Abernathy-nek a tragikus történetét ismerteti meg velünk az író!
Tartsatok bloggereinkkel, hogy megtudjátok, mit gondolnak Az éhezők viadala legújabb kiegészítő kötetéről! És ne felejtsetek el játszani se! Két szerencsés olvasónk megnyeri Az aratás hajnala regényt az Agave Könyvek kiadónak hála.
Nyereményjáték:
Az Éhezők Viadala rajongóknak könnyű dolga lesz, ugyanis hipp-hopp rá fognak jönni, kiknek a nevét rejtettük el az egyes állomásokon. A kiemelt betűkből összeálló szereplő nevet írjátok be a rafflecopter dobozkába. (1 állomás = 1 szereplő)
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
|
ÁLLOMÁSLISTA:
8 - Kitablar 10 - Sorok között 16 - Csak olvass! 17 - Hagyjatok! Olvasok! 18 - Utószó 20 - Pandalány olvas 22 - Spirit Bliss Sárga könyves út 24 - Dreamworld 26 - This is my (book) universe. |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése