2025. július 7., hétfő



R. J. Palacio: Fehér madár | Blogturné Klub borítómustra és képregényajánló

 (A bejegyzés képeit nagyobban ITT nézhetitek meg!)

 

 

Volt egy kis rés a hátsó fal ablakát borító deszkák között. Órákon át bámultam kifelé azon az ablakocskán.

Láttam onnan az erdő szélét, a mezőt és az eget. Emlékeztetett rá, hogy milyen gyönyörű még mindig a világ. Még ha valójában nem is mehettem ki…

…a képzeletem ugyanúgy szárnyalhatott…

olyan szabadon, mint egy madár.

 

 



A szeretetnek és a kedvességnek mágneses ereje van…

 

Az igazi csoda szívmelengető, megindító története világszerte olvasók és nézők millióinak szívét rabolta el. Auggie családja és szerettei örök barátaink lettek.

 

Ez a kötet egy újabb szeretni való szereplőt mutat be, Julian nagymamáját. A Fehér madár Nagymama története, akit zsidó kamasz lányként egy család bújtatott el a nácik által megszállt Franciaországban a II. világháború alatt.

 

„A mostani sötét időkben végül is az ilyen apró szívbéli cselekedetek tartanak minket életben. Emlékeztetnek bennünket az emberségünkre.”

 

Könyv információk:

 

Eredeti mű: White Bird

Eredeti megjelenés éve: 2019

Könyvmolyképző, Szeged, 2022

226 oldal · puhatáblás ·

ISBN: 9789635973057 ·

Fordította: Sándor Alexandra Valéria ·

Illusztrálta: R. J. Palacio

Műfaj/zsáner: 1940-es évek,
2. világháború, graphic novel, holokauszt,
ifjúsági, képregény, nácizmus, zsidóság

Csodácska / Az igazi csoda

Fehér madár (regény)

Fehér madár (képregény)

KMK WEBSHOP / BELEOLVASÓ / MOLY / GOODREADS

(Az értékeléshez olvass tovább!       )

Szerintem…

 

Relatíve ritkán szoktam a 2. világháború idejéről szóló visszaemlékezéseket, holokauszt beszámolókat, nácizmussal és antiszemitizmussal kapcsolatos történeteket olvasni, de amikor Adri (Spirit Bliss) bedobta, hogy nem-e turnéznánk ezzel a történettel, akkor egyből ráharaptam. A Csodácska című könyv/film régóta izgatta a fantáziám, de valahogy sose került sorra, viszont ennél a műnél vonzott a képregényes elbeszélés.  

 


Ez a történet nehéz. Julian a Csodácskában nagyon ellenszenves figura, mert zaklatja Auggie-t a kinézete miatt, viszont itt az ő nagymamájának a történetét ismerjük meg, egyúttal választ kapunk arra is, hogy miért lett Julian neve Julian!

Julian nagymamája az 1930-as évek Franciaországában volt kislány, Sara Blumnak hívták. A falu, ahol felnőtt, a német megszálláskor a szabad részhez tartozott, így a kissé elkényeztetett, tündérmesébe illő életet élő kislányt nem igen zavarta a zsidók elleni növekvő ellenszenve – egészen egy bizonyos inzultusig az iskola leghelyesebb fiújától, akinek az apja a náciknak dolgozott. Ahogy beszivárgott az igazi valóság a lány életébe, úgy vette észre, hogy zsidóként már elég régóta ellenségként van kezelve… ám az első találkozását az antiszemitizmussal továbbiak követték.   

 


Egészen torokszorító, ahogy az iskola zsidó tanulóért katonák jönnek, ahogy megtalálják őket, ahogy Sara szerencsésen megússza egy sérült fiú segítségével, hogy őt is elvigyék ki tudja hova... Julien és a családja rengeteg ideig rejtegetik a lányt a pajtában a szénapadláson, ráadásul mindennap látogatják, etetik, szórakoztatják – életben tartják.  

 

 

Az idő nekem sem állt meg. Több mint egy év telt el. Magasabb lettem. Soványabb. Megnőtt a hajam.

A tél borzalmas volt. Akadtak olyan éjszakák, amikor végig álmatlanul feküdtem, és reszketve, fohászkodva vártam a reggelt.

A tavasz és a nyár viszont még rosszabb volt! Néha olyan meleg lett, hogy alig kaptam levegőt! De… hozzászoktam.

Hozzászoktam mindenhez. Ez az emberi természet titka. Hozzászokunk a dolgokhoz.

 

 

Bár a sztori nem igaz történet alapján készült, mégis valamilyen szinten megtörtént eseményeket dolgoz fel, Sara Blum karaktere igazából bárki lehetne, akit azokban az időben a jószívű, igazságban és emberségessében hívők segítettek. Bármelyik ember retteghette a szomszédjának a túlzott figyelmét. Bárkire ráhívhatta valaki a náci katonákat. Bárkire ráüthettek rejtett padlásokon vagy pajtákban. Bárkit üldözhettek fegyveresek. Akármi tűnhetett gyanúsnak valaki szemében.

 

Az igazi csoda című film után az is tetszett, hogy a bully gyerek Julian itt már törődőbbnek tűnik. (Jaj, nagyon nem bírtam a filmben!) Igazán érdekli a nagymamája története, szeretné megírni – esszéformába önteni a vele történteket és a történetének a tanulságait. A képregény végére már-már megkedveltem a fiút… Sara viszont már laza, nyitott nagymamaként a szívembe lopta magát, hogy aztán a meséjének a végére egészen összetörje a szívem.

Csodálatos, de elég megrázó történet.

 


Összességében

 

Cseppet se bánom, hogy elolvastam annak ellenére, hogy sosem lesz igazán az én világom ez a téma, de rettentően csodálatosnak tartom ezt a képregényt. Szépséges, szomorú történet, egy slice of life a  történelem legborúsabb idejéből kiragadva. Szerettem, mert nagyon szép tanulságai vannak és elképesztően tetszett ez a fehér madár vonal is! (És talán a graphic novel formátum miatt könnyebben is feldolgozható a fiatalabb korosztálynak, emiatt bónusz pont, hogy így is kiadták!)

 

Értékelés: 4,5

 

Külföldi borítók ~ borítómustra:

 

 

 

Filmadaptációk:

 

Filmajánló: Az igazi csoda (2017)

 

LEÍRÁS: „Auggie arcdeformitással született. Még soha nem járt iskolába, most azonban elkezdheti az ötödik osztályt, és életében először csöppen bele egy gyerekek alkotta, nagy közösségbe.” 

 

 

Magyarul kétféle kiadásban is megjelent a film alapjául szolgáló regény, melyek: Csodácska  és Az igazi csoda. Őszinte leszek, megvan az egyik kiadás, de nem tervezem elolvasni, viszont kíváncsi voltam, hogy a Fehér madár hogyan csatlakozik a történethez (vagyis KI ÁLTAL), így megnéztem. Nyilván akadtak húzónevek: Julia Roberts alakítja az édesanyát és Owen Wilson az édesapát, az arcdeformitással született fiút pedig Jacob Tremblay alakította gyönyörűen.

A történet sokrétű, ráadásul csodálatos a mondanivalója is, és emiatt nagyon tetszett – bánom, hogy nem néztem meg korábban! Jó szívvel ajánlom! (IMDb-n 190ezren csillagozták, és 7.9/10 az értékelése a filmnek! Nyilván aki mélyebb bepillantást szeretne Auggie-ék életébe, inkább a könyvet olvassa el!)

 

Filmajánló: White Bird: A Wonder Story (2023)

 

Ez a film a most olvasott képregény alapjául szolgáló regény adaptációja, aminek a két húzónév főszereplője: Gillian Anderson és Helen Mirren. Sajnos ezt a másik filmmel ellentétben nem találtam egyik streaming platformon se, de nem is vagyok benne biztos, hogy végigbírnám nézni, mert a képregény is eléggé öszetörte a szívem… (Viszont érdemes kiemelnem, hogy majd 7ezer ember értékelte IMDb-n, és 7.3/10 a csillagszáma!)

  

 

Kedvcsináló idézetek:

- Hallod, te egész ügyes vagy.

- Ó! Köszö…

- Egy zsidóhoz képest.

Túlságosan ledöbbentem ahhoz, hogy válaszoljak. Ez talán furcsán hangzik az adott körülmények között… de én akkor tapasztaltam meg először az antiszemitizmust a saját bőrömön. Annyira… szégyelltem magam. Dühös voltam. Fájt.

Hogy rám támadtak – és nem egy olyan dologért, amit elkövettem, hanem azért, ami vagyok. Ez nekem új volt. És velejéig sokkoló.

Az ember sok mindent elfelejthet az életben, de a jóságot soha. Az velünk marad úgy, mint a szerelem… örökké.

Ha igazságtalanságot látsz, küzdj ellene! Emeld fel a szavad!

Tudod, Julian, mindig bátornak kell lenni a jósághoz. de az olyan időkben, amikor mindent jelenthet – a szabadságot, az életet –, a jóság csodaszámba megy. A jóság lesz az a fény a sötétben, amiről az apukám beszélt: az emberségünk magva. A remény.

 

☆☆☆

Képek a képregényből. HANGULAT TÁBLA: Fehér madár

White Bird a GoodReads-en.

☆☆☆


A Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően most már nemcsak képregény, hanem regény fomájában is végigkövethetjük R. J. Palacio megrázó és izgalmas történetét, a Fehér madárt. Tartsatok két bloggerünkkel, és a turné végén nyerhettek egy példányt a képregényből vagy a regényből.

 

 

Nyereményjáték:

 

Ezúttal az a feladatotok, hogy a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére beírjátok a helyes választ az állomásokon feltett kérdésekre a Könyvmolyképző honlapján található beleolvasó alapján.

 

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

 

 

Mely háborúról mesél a nagymama az unokájának a regényben?

a Rafflecopter giveaway

 

 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése