2025. április 25., péntek



Rahul Jandial: Miért álmodunk? | Blogturné Klub könyvajánló

  

 

Az álmok legjobb esetben is csak torz tükrök

 




Dr. ​Rahul Jandial bemutatja, mit árulnak el az álmok legbensőbb vágyainkról, és hogyan javítsunk az életminőségünkön azáltal, hogy szolgálatunkba állítjuk a tudatos álmodást, és megszelídítjük rémálmainkat.

Milyen potenciál rejlik az álmainkban, és hogyan lehetnek a hasznunkra?

Aknázd ki az álmodás során lejátszódó neurológiai folyamatokra vonatkozó ismereteket.

– Javíts az egészségi állapotodon

– Növeld a teljesítményedet

– Fokozd a kreativitásodat

Dr. Rahul Jandial világhírű idegsebész és agykutató ebben a kötetben adja közre úttörő jelentőségű tudományos eredményeit.

– Ha alszol egyet, javul a problémamegoldó képességed

– Az álmodás képességének egyes rendellenességei bármely más tünetnél évekkel korábban jelezhetik a Parkinson-kór kialakulását

Az álmodás az emberi agy egyik leginkább félreértett funkciója. Tudományos kutatásokkal sikerült igazolni, hogy álmodás nélkül nem maradhatott volna fenn az emberi faj. A Miért álmodunk? feltérképezi a tudatelőttes tartományt, feltárja, hogyan őrizhette meg az ember az álmodás képességét évezredeken keresztül, és hogyan aknázhatjuk ki az e képességben rejlő lehetőségeket mind álmunkban, mind az ébrenlétben. Az álmodás segít szabályozni az érzelmeinket. Szerepe van abban, hogy el tudjuk raktározni és elő tudjuk keresni az emlékeket, segíti a tanulást. Az ezután kialakuló testi vagy mentális elváltozásokat, így a Parkinson-kórt vagy az Alzheimert is képes előre jelezni. Dr. Rahul Jandial bemutatja, mit árulnak el az álmok legbensőbb vágyainkról, és hogyan javítsunk az életminőségünkön azáltal, hogy szolgálatunkba állítjuk a tudatos álmodást, és megszelidítjük rémálmokat.

 

Könyv információk:

Eredeti mű: This Is Why You Dream

Eredeti megjelenés éve: 2024

XXI. Század, Budapest, 2025

302 oldal

ISBN: 9789635685011

Fordította: Novák Gábor

Műfaj/zsáner: Ismeretterjesztő

WEBSHOP

MOLY

GOODREADS

(Az értékeléshez olvass tovább!       )

Miért figyeltem fel a könyvre…?

 

Bár nem igazán szoktam hencegni vele, de teljesen odáig voltam fiatalabb koromban az Álomfejtésért, és nagyon szerettem volna megtanulni tudatosan álmodni. (De ki ne akarná irányítani az álmait? Mi menő dolog már!) Szóval nem volt számomra kérdés, hogy szeretném elolvasni ezt a könyvet – pláne, hogy az írója nem csak álomkutató, de ismert agykutató és idegsebész is.

 

A könyvről...

 

A szerző 9 fejezetben ismerteti meg az olvasókat az álmokkal, a fontosságukkal, a típusaival, de azt is elárulja, hogy az álmaink milyen összefüggésben lehetnek a kreativitásunkkal, az egészségünkkel, de akár az aktuális szorongásainkkal is. Nem állítom, hogy nem megrázó arról olvasni, hogy milyen hatásai vannak mind az életünkre, mind a személyiségünkre az álmainknak (és vica versa persze)… Kicsit ijesztő, hogy a mindennapi stresszünk vagy vizsgadrukkunk képes beszivárogni az álmunkba, hogy alvás közben se pihenhessünk igazán.

 


Egészen nagy részt kaptak a rémálmokkal és a tudatos álmokkal kapcsolatos részek, aminek különösen örültem, mert mindkettő izgatja a fantáziám. Természetesen – ahogy feljebb már említettem – inkább a tudatos álmodás megtanulása érdekelne, nem az, hogy milyen rémek lesnek rám alvás közben. Szerencsére a szerző kitért arra is, hogy miként lehet magunkat trenírozni a tudatos álmodozásra – sőt, több gyakorlatot is bemutatott! (Az alvás megszakításos módszereknél felhívta a figyelmet arra is, hogy nem szabad túlzásba vinni, mert a módszerek miatt sérül az alvás architektúrája és lecsökken az alvásidő.)

 

 

Egy népszerű és igen makacs hiedelem szerint az álomban nem lehet meghalni, vagy ha mégis, akkor a való életben is meghalsz. Ennek a téves elméletnek a forrása nem ismert, de nemzedékek óta tartja magát. Az igazság az, hogy meghalhatsz egy álomban, de mielőtt ez megtörténik, majdnem mindig felébredsz.

 

 

Az öt leggyakoribb rémálomtéma viszont kicsit meglepett, mert kicsit másra számítottam… Ők lennének azok: kudarc – tehetetlenség, fizikai agresszió, balesetek, üldözés, egészségi aggályok – halál. Valamiért úgy gondoltam, hogy előkelő helyen fognak szerepelni a szörnyek és egyéb fantasy kreatúrák, illetve a zuhanással kapcsolatos rémálmok. (Vagy ezek is az üldözés alá tartozhatnak?) Érdekesség: a legtöbben átlagosan havi egyszer rémálmodunk! Felnőttként legalábbis, ugyanis a kisebbeknél gyakoribbak a rémálmok.

Mondjuk én inkább tartok magától az alvás paralízis jelenségétől, mint a rémálmodástól, ugyanis irtó ijesztően hangzik, hogy képtelen vagyunk megmozdítani az alvó testünk, de közben felébred az agyunk (tehát látunk!), és a szobánkban valami idegen lényt van jelen, aki vagy fenyeget, vagy a mellkasunkra ül…

 


A szerzőről: Dr. Rahul Jandial agykutató és idegsebész, a Los Angeles-i City of Hope Rákközpont vezetője, és a Nemzetközi Idegsebészeti Gyermekalapítvány (INCA) nevű nonprofit szervezeten keresztül agyműtéteket hajt végre és oktat Közép- és Dél-Amerikában, Délkelet-Ázsiában és Kelet-Európában. Több könyv, köztük egy nemzetközi bestseller szerzője.

 

Összességében

 

Azt gondolom, hogy ez egy jól felépített és összeszedett ismeretterjesztő kiadvány lett. Megtalálja benne az is a számítását, aki a tudatos álmodás iránt érdeklődik, de az is, aki az erotikus álmokra kíváncsi. A kiemelt témákon és megemlített kutatásokon túl még sok érdekesség és tanulmány bukkan fel a könyvben, szóval érdemes elolvasni.

Én meg vagyok elégedve a tartalmával, mert nem csak az álmokkal és az álmok fontosságával foglalkozott, hanem többféle technikát, statisztikát is bemutatott. De tetszett az is, hogy a leggyakoribb álmokat is bemutatta többféle kategóriában. Érdekes volt arról olvasni, hogy milyen eltérések vannak kultúránként.

 

Értékelés: Ajánlom!

 

Érdekes idézetek:

Minden éjjel, amikor álmodunk, érzelmes, karakterközpontú drámákat hozzunk létre, olyan forgatókönyveket, amelyek a szociális stratégiák és lehetőségek egészen széles skáláját vázolják fel.

A rémálmok univerzálisak, és amennyire meg tudjuk állapítani, mindig is az emberi lét részei voltak. Nem lehet hibának vagy torzulásnak tekinteni őket, véletlenszerűen érintenek egyes embereket, másokat pedig nem. Mindenkinek voltak már rémálmai. Nem korlátozza őket az élettapasztalat, az étrend, az életkor vagy az egyéni szokások. A rémálmoktól a legidillibb gyerekkor sem védd meg.

A rémálmokat nem szabad összekeverni a rossz vagy kellemetlen álmokkal. Rossz álom az, amit érzelmileg negatívan ítélünk meg: lekésed a buszt, vagy érintkezned kell egy ellenszerves kollégával. A rémálmok ezzel szemben hosszú, élőnek tűnő, félelmetes álmok, amelyek mindig felriasztanak minket.

És ami a legfontosabb, az álmok hordozzák a legnagyobb ajándékot is, ami az önismeret. Ha képes vagy értelmezni az álmaidat, értelmet adhatsz a létezésednek, és új, sokkal alaposabb módokon fedezheted fel érzelmi életedet.

 

♡ ♡ ♡ ♡ ♡

Nem saját képek. Pinterest tábla: Rahul Jandial - Miért...?

This Is Why You Dream a GoodReads-en

♡ ♡ ♡ ♡ ♡

 


Dr. ​Rahul Jandial PhD-s idegsebész és neurológus sok éven át kereste a választ a következő kérdésekre: Miért álmodunk? Hogyan álmodunk? A többféle szakterületet felölelő kutatásainak végeredménye ez a kiadvány, amelyben összegzi az összegyűjtött tudást. Tartsatok bloggereinkel erre az izgalmas utazásra az álmok világába!

A 21. Század Kiadó hála az olvasóink között a turné végén kisorsolunk egy példányt a Miért ​álmodunk?-ból! 

 

 

Nyereményjáték:

 

Játsszatok velünk! Hogy megnyerjétek a könyv egy példányát, válaszoljátok meg helyesen az egyes állomásokon megtalálható kérdéseket!

 

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

 

 

Mi annak a tudományágnak a neve, amely az alvás élettani természetét, biokémiai és evolúciós mechanizmusait, az álmok agy és test működésére gyakorolt hatását vizsgálja?

ÁLLOMÁSOK:

 

[Blogturné Klub]

25 - Hagyjatok! Olvasok!

27 - Readinspo

29 - Szembetűnő

 

 


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése